Početna strana > Hronika > Andrej Nesterenko: "Južni tok" nije alternativa "Nabuku"
Hronika

Andrej Nesterenko: "Južni tok" nije alternativa "Nabuku"

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. maj 2009.

Rusija pridaje veliki značaj realizaciji projekta "Južni tok", koji postaje sve više evropski projekat, imajući u vidu broj zemlja i kompanija koje su se već sporazumele da učestvuju u njegovoj realizaciji.

Zvanični predstavnik ruskog ministarstva spoljnih poslova Andrej Nesterenko rekao je da Rusija pridaje veliki značaj realizaciji projekta "Južni tok" i smatra ga jednim od najvažnijih pravaca diveresifikacije transporta gasa u Evropu.

"Južni tok" će omogućiti transport ruskog gasa u Evropu novom trasom.

Izgradnja "Južnog toka", koji će jednim delom, u dužini od približno 450 kilometara, prolaziti i kroz teritoriju Srbije, učvrstiće energetsku saradnju Rusije i evropskih zemalja.

"Projekat je ekonomski opravdan i rentabilan", ocenio je predstavnik ruskog ministarstva, uz napomenu da je Rusija zadovoljna time što se već prišlo praktičnoj realizaciji ranije postignutih dogovora o izgradnji "Južnog toka".

Nesterenko je ocenio da "Južni tok" postaje sve više evropski projekat, imajući u vidu broj zemlja i kompanija koje su se već sporazumele da učestvuju u njegovoj realizaciji.

"Nije slučajno što je nedavno grupa zemalja - članica Evropske unije postavila pred Brisel zahtev da 'Južni tok', slično međunarodnom gasovodu 'Severni tok', dobije status prioritetnog projekta u EU", rekao je Nesterenko.

Predstavnik ruskog ministarstva je ponovio da realizacija projekta "Južni tok" ne škodi ničijim interesima u Evropi i nije alternativa međunarodnom gasovodu "Nabuko".

On je ukazao da njegova zemlja nije protivnik "Nabuka", ali smatra da se realizacijom tog projekta neće rešiti suštinski problemi kao što je obezbeđenje sirovinske osnove i opravdanost ulaganja u takav energetski objekat.

Gasovod "Nabuko", u dužini od približno 3.300 kilometara, trebalo bi da omogući izvoz prirodnog gasa iz zemalja srednje Azije u Evropu, zaobilazeći teritoriju Rusije.

Projekat "Nabuko", čija realizacija će, prema prvim računicama koštati oko osam milijardi evra najviše zagovaraju SAD i neki njihovi bliski saveznici iz EU, s obrazloženjem da će se na taj način povećati energetska bezbednost u Evropi i smanjiti zavisnost od ruskog gasa.

Ruski zvaničnici i eksperti za gas navode, međutim, da bi izgradnja "Nabuka" lako mogla doći u pitanje zbog nemogućnosti da se osigura dovoljna količina gasa koji bi se transportovao do evropskih kupaca.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner